Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Vyhledávání Přeskočit hlavičku a menu

Kde mně sledovat?

Otevíráme dokumenty z Internetu

Jaké možnosti máme, chceme-li si prohlédnou dokumen uložený někde v Internetu? Nejčastěji pravděpodobně půjde o „textové“ dokumenty ve formátu TXT, DOC, DOCXPDF.


Ono možností není zase tolik. V podstatě jde o to v jaké podbě daný dokument fyzicky stáhneme! Tedy buď přímo v daném formátu do námi vybrané složky. V ní již stačí dokument nalézt a otevřít pomocí příslušné aplikace, tedy např. Adobe Reader (Foxit Reader), Microsoft Office (Libre Office). Druhou možností pak je použití nějaké webové aplikace (typicky Google Docs či MS Office Online) a zobrazení dokumentu ve formě webové stránky.

Download dokumentů

Uložení dokumentu přímo na pevný disk je možnost nejpřímočařejší a v mnoha ohledech asi nejlepší. „Kouzlo“ tkví v tom, že ho máme prostě a jednoduše k dispozici u sebe dokud jej sami nevymažeme. Můžeme si jej prohlédnout a případně editovat pomocí plnohodnotné aplikace, můžeme si jej přesouvat mezi adresáři či někomu přeposlat, …

Avšak pokud často dokumenty spíše prohlížíme jen jednorázově, může tento způsob vést ke zbytečnému hromadění stažených dokumentů - samozřejmě záleží, jak aktivně nepotřebné z internetu získané dokumenty z disku mažeme.

Zobrazení v prohlížeči pomocí pluginu aplikace

Takové polovičaté a nepříliš ergonomní řešení. Spočívá ve stažení dokumentu do dočasné složky a následném otevření v upravené aplikaci zakomponované do okna webového prohlížeče. Tento způsob (stále) podporuje mnoho aplikací (například již námi dříve zmíněné).

Částečně zůstává výhoda toho, že dokument máme fyzicky u sebe, ale za tu cenu, že je před námi schován „někde v systému“ a musíme používat mnohdy velmi nestabilní a polofunkční verze původně plnhodnotných aplikací. V poslední době (hl. kvůli stabilitě a bezpečnosti prohlížečů) sílí tlak tento způsob vůbec nepoužívat.

Zobrazení ve webové aplikaci

Tato metoda začíná být (v poslední době) velmi atraktivní vzhledem k možnostem ukládat si dokumenty v cloudu. Nejen v tomto ohledu má smysl se zabývat pouze již zmíněnými Google Docs resp. Google Drive či MS Office Online resp. OneDrive.

Dokumenty lze nahrát do vybraného webového disku a odtud již jen kliknutím otevřít v příslušné aplikaci. Tento způsob je samozřejmě vhodnější, pokud se nejedná jen o jednorázové prohlížení dokumentu. V takovém případě lze využít následující odkazy: Zobraz dokument pomoci Google Docs a Zobraz dokument pomocí MS Office Online. Na zobrazivší stránce stačí vložit URL adresu dokumentu a kliknout na tlačítko Generate link resp. Create URL. Nyní lze využít vygenerovanou URL adresu či kliknou na příslušné odkazy, které slouží k přesměrování na stranku sloužící k prohlížení dokumentů. Tuto adresu lze ale i někomu poslad, například pomocí emailu.

Pohodlnější používání webových aplikací

Předchozí návod je poměrně zdlouhavý, naštěstí existuje způsob, kterým lze zobrazit dokument dvěma kliknutími myši. Jedná se o rozšíření pro webové prohlížeče. Vzhledem k tomu, že produkt od firmy Microsoft je „mladší“, existují spíše rozšíření na Google Docs. Rozšíření tedy otevírají všechny nejčastější typy dokumentů, které tato aplikace podporuje.

Konkrétně jde tedy o rozšíření: „Open With Google Docs Viewer“ (akcelerátor pro Internet Explorer 8 a novější), „Open document in Google Docs Viewer“ (rozšíření pro Firefox) a „Prohlížeč dokumentů ve formátu PDF/PowerPoint (od společnosti Google)“ (pro Chrome/Chromium a Operu - PS: nenechte se zmást názvem, rozšíření pracuje i s dalšími typy dokumentů).

A to je vše

Opravdu! Tímto jsme vyčerpali všechny možnosti kterak si prohlédnou (případně upravit) dokument, který je uložený v Internetu. Snad jen ještě vypíchněme, že nejčastěji se využívá první (přímé stažení dokumentu) a poslední (použití rozšíření) způsob zobrazení dokumentů.

Blahopřeji, přečetli jste celý článek, který vyšel 30. 03. 2014 a byl celý přečten 44×. Použité štítky: , , , , , , .

Přečtěte si!

... Podobné články:

PocketBook 613 & První seznámení

Pořídil jsem si čtečku elektronických knih PocketBook Basic 613 grafit. Hlavní mo…

Rychlokurz pro QtiPlot

Asi by bylo vhodné si ujasnit jakou přesně alternativou QtiPlot je. Oproti Origin…

Programování a algoritmizace

Zatím pracovní verze knihy/brožurky o programování a tvorby algoritmů pomocí prog…

... Nejčtenější články:

Kontextová nabídka

Přečteno 1257 krát.Užitečné tipy - Po druhé

Přečteno 501 krát.

Možnosti sdílení

Zaujal vás tento článek? Nezapomeňte, že jen vy jej můžete ukázat stovkám dalších lidí. Stačí ve sloupci vpravo pod článkem kliknout na odkaz "Sdílejte článek!"! To Vás přesměruje na stránku, na níž si můžete nastavit, kde všude si přejete článek propagovat. Pro nejčastější služby také můžete využít tlačítka pod tímto odkazem. Jedná se postupně (z leva do prava) o služby Facebook, Twitter, Google Plus a Linkuj.
Předem děkuji za Vaši podporu.

Komentáře

Tento článek neobsahuje žádný komentář, buďte první, kdo jej okomentuje!!! Také můžete přeskočit na formulář pro vložení vlastního komentáře.

Komentáře můžete sledovat pomocí kanálů ATOM či RSS, případně pomocí emailu (musíte ale přidat komentář).

Nyní můžete rychle přejít na: začátek článku, konec článku.

Formulář pro vložení komentáře

Nezapomněli jste propagovat tento článek na Vašich oblíbených místech v internetu? Učiňte tak nyní: pridej.cz!

(volitelně)
(volitelně)
Vložit smajlíka | Pokročilé formátování

Poznámka: všechny HTML tagy kromě <b> a <i> budou odstraněny. Odkazy a maily stačí vložit zapsáním prostého textu. Také se nemusíte bát překlepů! Položky Jméno, Email a URL jsou inteligentní a v případě chyby se podbarví červeně. Při psaní komentáře by měla být automaticky povolena kontrola pravopisu.

Nezapomeňte, že komentáře se na tomto webu řídí těmito pravidly!

Na tomto webu je povoleno moderování komentářů. To znamená, že Váš komentář nebude vidět dokud nebude potvrzen editorem.

Zapamatovat si osobní informace?
Oznamovat
Skrývat email