Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Vyhledávání Přeskočit hlavičku a menu

Kde mně sledovat?

All in one web Searcher

Nestačí-li nám možnosti vyhledávání v „chromoidních“ prohlížečích (tedy hlavně ,  a ), nastupuje příslušné rozšíření. Jaké rozšíření a co vše s jeho pomocí lze provádět se dozvíme dále v textu. O možnostech vyhledávání v prohlížečích se lze dočíst v dřívějším článku Vyhledávání v Internetu v prohlížečích.


Chceme lepší vyhledávací možnosti

Jak už jsme se dříve dozvěděli, budeme se věnovat prohlížečům na bázi Google Chrome. Tyto prohlížeče umožňují vyhledávat v Internetu přímo v adresovém poli - tzv. omniboxu. Ten se chová inteligentně a pokud do něj nezadáme webovou URL adresu vyhledá zapsaný výraz v přednastaveném vyhledávači (většinou Google).

Omnibox v prohlížeči Opera

Ukázka omniboxu (vyšší kvalita po kliknutí)

To ale není vše! Omnibox umožňuje i použití jiného, než výchozího vyhledávače. A to pomocí tzv. klíčových slov resp. přepínání tabů vyhledávačů v případě Opery. Nastavení tohoto chování, tedy přiřazení klíčových slov k jednotlivým vyhledávačům, lze provést v nastavení prohlížeče.

Co nám však prohlížeč již neumožňuje je oprava hledaného výrazu. Přesněji jednoduchá či přímá editace výrazu. Jistou možnost úpravy totiž vlastně máme, můžeme začít psát ten samý výraz a omnibox nám hned nabídne seznam dříve hledaných slov. Nabídnuté slovo vybereme a následně jej můžeme upravit. Nakolik je to způsob jednoduchý a přímočarý je však otázkou.

Obdobně není intuitivní znovu vyhledání stejného výrazu pomocí jiné služby. Hledáme-li tedy něco na Googlu a poté se rozhodneme, že bychom rádi věděli, co se o daném tématu dá dočíst na Wikipedii, nezbývá nic jiného, než použít již řečeného fíglu. Tedy opět zažít psát hledaný výraz, následně jej upravit přidáním klíčového slova pro wikipedii zapsaného před něj.

Proč by nám předešlé nedostatky měli vadit. Inu, to je od uživatele k uživateli různé. Pokud prohlížeč umožňuje upravit hledaný výraz, nemusíme po stránce výsledků vyhledávače hledat pole pro zadávání hledaných slov. To je jistě výhodné, pokud jsme při prohlížení stránky došli na její konec. Také změna vyhledávací služby může být výhodná v případě, kdy jsme někde hledali a uvědomili si, že chceme hledat spíše jinde.

Dříve řečené vlastnosti omniboxu a případně použití naznačeného fíglu může být pro většinu uživatelů zcela postačující možností vyhledávání v Internetu. Pokud jsme však zvyklí užívat vyhledávací pole v konkurenčních prohlížečích či nám používání fíglu nevyhovuje. Naskytuje se příležitost pro nějaké rozšíření, které nám vyhledávání vylepší.

Používejme vlastní vyhledávací pole

All in one web Searcher je právě to rozšíření, které nám dokáže přinést lepší možnosti vyhledávání. Stáhnout si jej lze ze stránek doplňků Opery či oficiálních stránek na aakash web. Toto rozšíření přidá do prohlížeče novou ikonu a možnost nastavení klávesové zkratky.

Ukázka vyhledávacího pole rozšíření

Vyhledávací pole přidané rozšířením (vyšší kvalita po kliknutí)

Po kliknutí na ikonu či použití klávesové zkratky se u ikonky objeví vyhledávací pole. Nad ním se zobrazují skupiny vyhledávacích modulů, pod ním pak konkrétní moduly. Jinými slovy, vyhledávače (např. Seznam Obrázky a Google Obrázky) lze seskupovat (např. Vyhledávání obrázků).

Mezi skupinami lze přecházet klávesou TAB, mezi vyhledávači pak klávesou ALT (tip: v Ubuntu je výhodnější kombinace CTRL+ALT, neb ALT je tu rezervovaný pro HUD).

Přizpůsobujeme si vyhledávání

V možnostech nastavení rozšíření si můžeme zvolit, zda si vyhledávací pole má pamatovat poslední hledání, dále máme možnost změnit chování myši vzhledem k přepínání mezi skupinami/vyhledáváči (defaultní je možnost „Hover method“ - tedy po přejetí, lze však zvolit i variantu po kliknutí) či tmavou/světlou variantu vyhledávacího pole.

Ukázka nastavení skupin a vyhledávačů

Nastavení skupin a vyhledávačů (vyšší kvalita po kliknutí)

Nejdůležitější možností úpravy rozšíření je však možnost upravit si seznam skupin a vyhledávačů. Skupina se skládá z názvu a ikony (nejvýhodnější je volit favikony) a přidávají se tlačítkem plus u skupiny, za kterou chceme nově vznikající skupinu umístit. Šipkou „dolů“ pak do skupiny umístíme jednotlivé vyhledávače. Ty se skládají ze jména, vyhledávací URL a opět zobrazované ikonky. Vyhledávací URL nejrychleji získáme vyhledáním výrazu %s ve vyhledávači, který si přejeme do rozšíření přidat, a zkopírováním adresy z adresního řádku.

Objevujeme nedokonalosti

Jak to tak bývá, vše má své výhody a nevýhody. Rozšíření vždy otevírá hledání do nové záložky, což může někomu vadit (toto chování nelze změnit). Ještě méně povzbuzující je, že při zápisu hledaných výrazů se nezobrazuje našeptávač, který jinak dokáže urychlit vyhledávání

Přestože tedy má rozšíření své mouchy, je jediné svého druhu. Tedy znám ještě jedno, lépe řečeno znal jsem (zapomněl jsem název), podobné rozšíření, které ale neumožňovalo lehké přepínání mezi vyhledávači a větší počet vyhledávačů mu činil problém. Tak tedy pokud hledáte pro váš „chromoidní“ prohlížeč vyhledávací pole známé z konkurenčních prohlížečů, je All in one web Searcher tou jedinou možnou volbou. Držím palce, abyste překousli zmíněné nedostatky.

Blahopřeji, přečetli jste celý článek, který vyšel 27. 04. 2014 a byl celý přečten 59×. Použité štítky: , , , , , .

Přečtěte si!

... Podobné články:

Jak připnout web k ikonce (aplikaci) Internet Explorer 9

Internet Explorer ve své deváté verzi preferuje připínání tím stylem, že se vytvo…

Užitečné tipy - Po druhé

Druhý díl seriálu, kde se setkáme s pro někoho neznámými triky a tipy pro ovládán…

OMG! Ubuntu!

Proslulý web zabývající se operačním systémem Ubuntu a vším souvisejícím. Posledn…

... Nejčtenější články:

Kontextová nabídka

Přečteno 1257 krát.Užitečné tipy - Po druhé

Přečteno 501 krát.

Možnosti sdílení

Zaujal vás tento článek? Nezapomeňte, že jen vy jej můžete ukázat stovkám dalších lidí. Stačí ve sloupci vpravo pod článkem kliknout na odkaz "Sdílejte článek!"! To Vás přesměruje na stránku, na níž si můžete nastavit, kde všude si přejete článek propagovat. Pro nejčastější služby také můžete využít tlačítka pod tímto odkazem. Jedná se postupně (z leva do prava) o služby Facebook, Twitter, Google Plus a Linkuj.
Předem děkuji za Vaši podporu.

Komentáře

Tento článek neobsahuje žádný komentář, buďte první, kdo jej okomentuje!!! Také můžete přeskočit na formulář pro vložení vlastního komentáře.

Komentáře můžete sledovat pomocí kanálů ATOM či RSS, případně pomocí emailu (musíte ale přidat komentář).

Nyní můžete rychle přejít na: začátek článku, konec článku.

Formulář pro vložení komentáře

Nezapomněli jste propagovat tento článek na Vašich oblíbených místech v internetu? Učiňte tak nyní: pridej.cz!

(volitelně)
(volitelně)
Vložit smajlíka | Pokročilé formátování

Poznámka: všechny HTML tagy kromě <b> a <i> budou odstraněny. Odkazy a maily stačí vložit zapsáním prostého textu. Také se nemusíte bát překlepů! Položky Jméno, Email a URL jsou inteligentní a v případě chyby se podbarví červeně. Při psaní komentáře by měla být automaticky povolena kontrola pravopisu.

Nezapomeňte, že komentáře se na tomto webu řídí těmito pravidly!

Na tomto webu je povoleno moderování komentářů. To znamená, že Váš komentář nebude vidět dokud nebude potvrzen editorem.

Zapamatovat si osobní informace?
Oznamovat
Skrývat email