Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Vyhledávání Přeskočit hlavičku a menu

Kde mně sledovat?

Jak si lze přizpůsobit Firefox a Operu (Chrome) - Poprvé

V tomto článku shrnu svá nastavení a rozšíření prohlížečů, která používám. Článek jsem rozčlenil podle jednotlivých oblastí a v každé popsal, jak dosáhnou stejné funkcionality napříč prohlížeči. Což více či méně lze, nejproblematičtější jsou funkce typické pro starou Operu jako Speedial a možnost načítání plug-inů na vyžádání.

Vzhledem k tomu, že jsem se rozepsal, rozdělil jsem text na (prozatím) dva články. V tomto článku jsem se zaměřil na panely, navigaci po webu a práci s textem. Ve druhém se budu věnovat blokování nechtěného obsahu a některým dalším „drobnostem“.


Úvod

Od doby ukončení vývoje staré Opery jsem, tak jako asi všichni její uživatelé, hledal náhradu. Při té příležitosti, kdy jsem se seznamoval s ostatními prohlížeči, jsem také zredukoval své návyky. Ukázalo se totiž, že spousta věcí, které jsem používal, byly malicherné resp. jsem zjistil, že je vlastně nepotřebuji.

Nakonec jsem s dále zmíněnými úpravami skončil u Firefoxu. Protože jsem však také koketoval s novou Operou (Vývojářskou verzí) a Chromiem/Chrome, tak jsem zkoumal nakolik si lze přizpůsobit i je. Na nový prohlížeč jsem totiž kladl také požadavek, abych všechny nastavované resp. doinstalované funkce mohl v nějaké podobě případně používat i na jiném prohlížeči. Přechod ze staré Opery byl totiž opravdu bolestivý i právě proto, že jsem nesledoval ostatní prohlížeče.

Toliko na úvod, jak vůbec článek vznikl. Všechny zmíněné úpravy prohlížečů se samozřejmě mohou hodit komukoliv, byť některé jsou určeny spíše pokročilým uživatelům.

Taby/Panely

»O zavírání posledního panelu« Jelikož aktivně využívám prohlížení v panelech (tj. více webů v jednom okně) trápí mně dvě věci. Za prvé nemám rád pokud se mi prohlížeč ukončí po zavření poslední záložky. Naštěstí Opera ani Firefox s tímto nemají problém. Přesněji, v případě druhého lze toto chování nastavit pomocí konfigurační stránky about:config. Zde je potřeba upravit nastavení browser.tabs.closeWindowWithLastTab na false.

Naproti tomu Chrome tuto možnost nenabízí ani pomocí žádného rozšíření. Jistou útěchou může být rozšíření Keep Last Two Tabs (případně Last Tab, Pin Last Tab).

»O lepším používání mnoha panelů« Druhým problémem je pak zátěž počítače. Oproti staré Opeře jsou ostatní prohlížeče (bohučel i nová Opera) dost náchylní na opravdu velké množství otevřených panelů. Tomu se lze bránit tím, že se člověk trochu uskromní. Což není nikdy na škodu. Pokud však (vyjímečně) chceme otevřít vícero panelů můžeme použít rozšíření Open Link in Silent Tab (pro Firefox).

Toto rozšíření přidá stejně pojmenovanou možnost (lze v nastavení rozšíření změnit) do kontextové nabídky odkazů. Při zvolení této možnosti se link otevře v novém panelu, ale stránka se nenačte dokud panel uživatel nezvolí.

Podobné funkcionality lze dosáhnout v Opeře/Chrome pomocí rozšíření  VIEW LATER (do Opery jej lze nainstalovat pomocí postupu v Užitečné tipy - Poprvé). 

Podobně jako u Firefoxu rozšíření přidá položku do kontextové nabídky pojmenovanou View link later. Rozšíření však funguje jako tzv. TODO list, tedy takto přidané odkazy zapisuje do interní paměti - seznamu (neotvírá přímo panely). K rozšíření lze však přidat klávesovou zkratku pro otevření prvního odkazu na seznamu (v nastavení však možná nešťastně pojmenováno jako „opens the latest added page“), čímž lze dosáhnout podobného chování jako ve Firefoxu.

Sekce Zkratky v nastavení Opery

Rozšíření VIEW LATEr lze přiřadit 3 zkratky

Kde se nastavují zkratky v Opeře

Abychom dosáhly kýženého efektu, je ještě potřeba poupravit nastavení rozšíření. Pro ukázku připojuji svoje:

Nastavení VIEW LATER: kromě třetí položky vše zaškrtnuto

Ukázka nastavení VIEW LATER (vyšší kvalita po kliknutí)

»O Tab Mix Plus a Skupinách ve Firefoxu« Ve Firefoxu lze provést o mnoho více pomocí rozšíření Tab Mix Plus. Zde je například možné panely obarvit, zobrazit progressbar načítání či nastavit zobrazení tlačítka pro zavření panelu pouze na aktuálním panelu. Pro organizaci panelů (analogie seskupování panelů ze staré Opery) lze používat rozšíření pro Firefox Tab Groups. Podobně fungující a funkční rozšíření bohužel pro Crome ani Operu není.

»O přepínání panelů - 1.« V rozšíření Tab Mix Plus lze také upravit přepínání panelů, pro mně je přirozené nastavení přepínání dle poslední návštěvy (tak jak se používá v operačních systémech). Opera má toto nastavení k dispozici samo v sekci Uživatelské rozhraní (možná je dokone defaultně zvolené). Chrome bohužel neumožňuje toto nastavení, je nutné nainstalovat rozšíření Toggle Switch Recent Last Tabs a tomuto rozšíření přiřadit nějakou vlastní klávesovou zkratku.

»O přepínání panelů - 2.« Ve všech prohlížečích lze dále používat zkratky Ctrl+1 až 8 pro přepnutí na 1. až 8. panel, na poslední panel lze přepnout pomocí Ctrl+9, a Ctrl+PgUp či Ctrl+PgDn pro přepínání dle pořadí na liště panelů.

Vyhledávání resp. navigace na stránce

Ve všech prohlížečích lze vyvolat vyhledávání na stránce. Ve Firefoxu lze však postoupit o mnoho dále. Začít vyhledávat lze jen stisknutím lomítka /, či dokonce lze vyhledávat rovnou psaním volbou v nastavení Rozšířené > Obecné > Usnadnění > Psaním vyhledávat na stránce.

Ale to není vše, pokud půjdeme do pokročilých možností nastavení v about:config a zde zvolíme v accessibility.typeaheadfind.linksonly logickou hodnotu true. Dosáhneme toho, že Firefox bude vyhledávat pouze v odkazech, přičemž standartní možnosti vyhledávání (pomocí klávesové zkratky Ctrl+F) nebudou ovlivněny.

»O navigaci na Internetu psaním« Při takovémto nastavení stačí vždy jen začít psát název odkazu, kam chceme jít, dokud jej Firefox neoznačí a pak stiknutím klávesy Enter na příslušnou stránku přejít. Pokud rádi používáte klávesnici, může to pro vás být zajímavá možnost navigace po webu (mně se osvědčila velmi).

V Opeře resp. Chrome stejné funkcionality dosáhneme pomocí rozšíření Type-ahead-find.

Výběr textu a překlad

Aby bylo možné bezproblému označovat text i v odkazech, lze používat rozšíření Drag-Select Link Text (Firefox), či Select like a boss (Opera, Chrome).

U jakéhokoliv vybraného textu si lze v kontextové nabídce zobrait překlad pomocí rozšíření pro Firefox gtranslate (v kontextové nabídce vybraného textu stačí zvolit položku „Translate ...“). V Opeře resp. Chrome lze vybraný text přeložit pomocí rozšíření Translator, kterému se přiřadí libovolná klávesová zkratka.

Závěrem

Na blogu jsem se také věnoval Otevíráme dokumenty z Internetu a Vyhledávání v Internetu v prohlížečích. V posledním zmiňovaném článku jsem představil rozšíření, kterému jsem se věnoval v All in one web Searcher, suplující chybějící vyhledávací políčko. V případě Opery již je však možné toto políčko zobrazit přímo v Opeře pomocí skrytého nastavení v opera://flags/#search-box-in-address-bar. Prozatím je však funkčně velmi chudé (nelze např. přepínat vyhledávací služby).

To je tedy prozatím vše, těšte se na pokračování.

Blahopřeji, přečetli jste celý článek, který vyšel 13. 07. 2016 a byl celý přečten 341×. Použité štítky: , , , , , , .

Přečtěte si!

... Podobné články:

Blog Vítězslava Novotného - blog.ijacek007.cz

Web plní textem rodilý Krnovan - počítačový technik zabývající se programováním w…

Vyhledávání v Internetu v prohlížečích

Všechny nejpoužívanější prohlížeče webových stránek umožňují alespoň základní vyh…

GdH - Notes

Stránka  GdH - Notes v sobě převážně akumuluje data sezbíraná při „šťourání“ v sy…

... Nejčtenější články:

Kontextová nabídka

Přečteno 1257 krát.Užitečné tipy - Po druhé

Přečteno 501 krát.

Možnosti sdílení

Zaujal vás tento článek? Nezapomeňte, že jen vy jej můžete ukázat stovkám dalších lidí. Stačí ve sloupci vpravo pod článkem kliknout na odkaz "Sdílejte článek!"! To Vás přesměruje na stránku, na níž si můžete nastavit, kde všude si přejete článek propagovat. Pro nejčastější služby také můžete využít tlačítka pod tímto odkazem. Jedná se postupně (z leva do prava) o služby Facebook, Twitter, Google Plus a Linkuj.
Předem děkuji za Vaši podporu.

Komentáře

Tento článek obsahuje celkem 2 komentářů (zobrazit nejnovější)! Také můžete přeskočit na formulář pro vložení vlastního komentáře.

Komentáře můžete sledovat pomocí kanálů ATOM či RSS, případně pomocí emailu (musíte ale přidat komentář).

Seznam všech komentářů

  1. [1] josefku dne 13-10-’16 11:45

    Dobrý den, jde ve firefoxu nastavit explicitně prohlížení pdf na šířku, abych nemusel neustále volit při každém otevírání stránek?

  2. [2] Jan Andrle dne 13-10-’16 12:08
    O nastavení nevím (alespoň jsem jej nenašel), ale otočení dokumentu lze provést klávesou R.

Nyní můžete rychle přejít na: začátek článku, konec článku.

Formulář pro vložení komentáře

Nezapomněli jste propagovat tento článek na Vašich oblíbených místech v internetu? Učiňte tak nyní: pridej.cz!

(volitelně)
(volitelně)
Vložit smajlíka | Pokročilé formátování

Poznámka: všechny HTML tagy kromě <b> a <i> budou odstraněny. Odkazy a maily stačí vložit zapsáním prostého textu. Také se nemusíte bát překlepů! Položky Jméno, Email a URL jsou inteligentní a v případě chyby se podbarví červeně. Při psaní komentáře by měla být automaticky povolena kontrola pravopisu.

Nezapomeňte, že komentáře se na tomto webu řídí těmito pravidly!

Na tomto webu je povoleno moderování komentářů. To znamená, že Váš komentář nebude vidět dokud nebude potvrzen editorem.

Zapamatovat si osobní informace?
Oznamovat
Skrývat email